System Artbrick

System Artbrick to kompletny system do wykonania elewacji klinkierowej. Najnowocześniejsza technologia, która umożliwia szybkie i sprawne ułożenie elewacji z płytek klinkierowych oraz ręcznie formowanych. Posiada aprobatę Instytutu Technologii Budowlanej.

Montując płytki na elewacji w systemie Artbrick uzyskujemy efekt pełnej cegły klinkierowej na elewacji. Można go stosować w przypadku nowo wybudowanych budynków i remontowanych, łączyć z innymi technologiami. Nie wymaga dodatkowych fundamentów ani elementów zbrojenia nadproży. Doskonale łączy się z tynkiem i innymi materiałami budowlanymi. Elewacja wykonana w systemie Artbrick jest o blisko 20% cieplejsza niż przy standardowym ociepleniu, skutecznie chroni budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i nie wymaga konserwacji przez długie lata. Ważną zaletą systemów jest możliwość jego zastosowania na wysokości 25 metrów.

System Artbrick składa się z:

-płyty dociepleniowej,

– uniwersalnego kleju,

-prowadnic ułatwiających wykonanie fugi (poziomej i pionowej),

-łączników mechanicznych niwelujących mostki termiczne,

-gruntu kwarcowego-mostka szczepnego,

-okładziny klinkierowej,

-zaprawy fugowej.

Montaż systemu rozpoczyna się od zamocowania do ściany pierwszej warstwy płyt specjalnie wyprofilowanych, które w późniejszym etapie ułatwiają szybkie i precyzyjne klejenie płytek. Należy pamiętać, że dokładne wypoziomowanie i rozmieszczenie pierwszej warstwy płyt jest kluczowe dla całej elewacji. Kolejne warstwy płyt układamy metodą zakładkową, tak by zachodziły na siebie do połowy długości.

Po upływie doby można rozpocząć kołkowanie elewacji. Kołki mocowane są w specjalnie przygotowanych miejscach (uwzględnionych w projekcie technicznym elewacji). W kolejnym etapie gruntujemy powierzchnię płyt za pomocą mostka szczepnego ArtBrick MS. Szczególnie dokładnie pokrywamy główki kołków.

Na tak przygotowanej warstwie bazowej rozpoczynamy klejenie klinkieru korzystając z zaprawy klejowej ArtBrick KS. Zaprawę przygotowujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Klejenie płytek na tak przygotowane podłoże jest dość szybkie. Dzięki wyprofilowanej płycie płytki nie będą się zsuwać, dlatego klejenie można rozpocząć od dowolnie wybranego miejsca. Co więcej dzięki dostępnym w systemie elewacyjnym płytkom narożnym oraz kształtkom można uzyskać wygląd elewacji murowanej wykonanej z cegły pełnej klinkierowej. Końcowym etapem prac jest fugowanie z wykorzystaniem fugi systemowej ArtBrick FS. Po wypełnieniu i wyrównaniu szczelin elewację czyścimy z resztek zaprawy miękką miotłą. Trzeba pamiętać, że podczas montażu elewacji należy zabezpieczyć ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zarówno przed opadami deszczu, jak i nadmiernym nasłonecznieniem. Niesprzyjające warunki mogą zaburzyć proces wiązania kleju lub zaprawy fugowej.